Jeden parfém na celý život?

Dnes už sa ženy väčšinou nespoznávajú po vôni, tak ako kedysi, a básnici by len u máloktorej mohli ospevovať jej ľahkú ružovú alebo fialkovú stopu zanechávanú v ovzduší.

Fungujú aj aromaterapeuticky, čo si dobre uvedomia ženy, pre ktoré sa stali koníčkom až závislosťou. Jedno im ale zostáva po stáročia. Boli a zostanú zdrojom potešenia. Vôňa nás vie potešiť, povzbudiť, povzniesť, ovplyvniť vegetatívne funkcie, liečiť, rovnako ako otráviť, znechutiť a zraziť k zemi. Záleží na tom, či ju mozgové centrum zaradí do „šuplíka” príjemná či nepríjemná. Ponorme sa do tých pekných a objavme svoju osobnú vôňu aj varianty pre špeciálne príležitosti.

Tiež každým rokom s príchodom jari zatúžite po zelenom čaji, v lete vás fascinuje lekno a voda, no a niekedy pred adventom tak silno túžite po vanilke s čokoládou, že jednoducho nedokážete počkať na Ježiška a nadelíte si taký parfum radšej, než poriadnu sladkú porciu na tanieri?

Nie je to nič zvláštne, vôňa je preukázateľne silnejšia než chuť. Von Skramlikov test už dávno preukázal, že bez zážitku vône si človek nedokáže vychutnať ani to najbáječnejšie labužnícke jedlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *